Saç Ekiminde PRP Tekniği

    PRP tedavisi nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma – Plateletten Zenginleştirilmiş Plazma) genellikle cilt gençleştirme ve saç tedavilerinde, vücuttaki kimi hastalıklarda tercih edilen bir uygulamadır. Genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle hücrelerde meydana gelen yavaşlamanın önüne geçebilmek amacıyla kişinin kendi kanı kullanılmaktadır. Elde edilen küçük miktardaki kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılmasıyla birlikte saça enjekte edilmesi işlemi olarak da tanımlayabileceğimiz PRP tedavisinde Platelet yönünden zengin hücreler kullanılır. Bu hücrelerin vücuttaki temel işlevi kanın pıhtılaşmasını sağlama ve büyüme faktörlerinin birleşimi ile yara onarımını gerçekleştirmedir.

    PRP destekli saç tedavisi

PRP, günümüz saç tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir. Hastadan alınan ortalama 10 cc ölçeğindeki kan santrifüj adı verilen ayrıştırıcı bir cihazdan geçer. Beyaz ve kırmızı kan olarak ikiye ayrılan kanın kırmızı olan kısmında trombosit, akyuvar, PGF (Plazma Büyüme Faktörü) bulunur. Napaj yöntemi ile (Doku yenilemede kullanılan mikro iğnelerin bir araya getirilmesi sonucu ciltte mikro delikler açılması) ortalama 30 dakikalık sürede elde edilmiş kırmızı kan, uygulamanın yapılacağı bölgeye enjekte edilir.

    PRP tedavisinin avantajları nelerdir?

PRP tedavisi hücrelerin yeniden canlandırılmasını ve derinin yaşamsal fonksiyonlarını desteklemektedir. Aynı zamanda saç köklerini beslemekte, hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir.

    PRP saç ekimi yapılmadan önce de uygulanabilir mi?

Evet yapılabilir. PRP yalnızca saç ekimi sonrasında yapılan bir uygulama değildir. Ancak doğru bir sonuç elde etmek için kişinin öncelikle hastanın dermatolog muayenesinden geçmesi gerekir.

 

Bilgilendirme amaçlıdır.